Okres, w którym znajduje się nastolatek, jest trudny – polega na szukaniu własnej tożsamości, problemach z dopasowaniem się do otaczającej go rzeczywistości, buntowaniu się. W takim momencie łatwo jest ulec różnym destrukcyjnym zachowaniom i rozwiązywaniu problemów w niewłaściwy sposób. Negowanie i łamanie społecznie obowiązujących norm czy praw bardzo często jest też wyrazem trudnej sytuacji, w jakiej tkwi młody człowiek – konflikty, patologie, brak zapewniania potrzeb i zainteresowania w domu czy szkole powodują, że szuka rozwiązań i akceptacji gdzie indziej. W wielu wypadkach znajduje ją wśród rówieśników znajdujących się w podobnej sytuacji życiowej, ucieka do wirtualnego świata, zagłusza problemy i emocje alkoholem i narkotykami, wchodzi w konflikty z prawem. Bunt i zejście na złą drogę to też często forma wołania o pomoc – nastolatek tak naprawdę liczy na nią, choć mogłoby się czasem wydawać, że jest zupełnie inaczej…
Rodzice często nie wiedzą jak poradzić sobie z młodzieżą, jak i gdzie szukać pomocy. Niektórzy z nich obwiniają siebie za kłopoty, w które wpadło ich dziecko. Jednak przyznanie się do bezradności w związku z trudnym nastolatkiem nie jest wcale oznaką słabości! Sięgnięcie po pomoc z zewnątrz i poszerzanie własnej wiedzy o wychowaniu współczesnego nastolatka z problemami służy przede wszystkim dobru Twojego dziecka – ale też i Tobie!
(Robert, 16 lat, Żyrardów)
(Marcin, 15 lat, Olsztyn)
(Janina, mama 17-letniego Wojtka)
DLA
RODZICÓW
Jeżeli jako Rodzic zmagasz się z opisywanymi przez nas trudnościami, przytoczone historie nie są Ci obce oraz chciałbyś/abyś stworzyć bezpieczne i szczęśliwe relacje w swojej rodzinie, możesz zgłosić się po BEZPŁATNĄ pomoc od wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinach psychologii, psychoterapii, doradztwa zawodowego, wolontariatu i prawa. W pięciu miastach w Polsce uruchomione zostały Ośrodki Wsparcia – Zapobiegania Przestępczości i Pomocy Ofiarom Przestępstw.
Na konsultację można umówić się:
dzwoniąc pod numer: 690 389 333 (numer wspólny dla wszystkich ośrodków),
pisząc e-mail do konkretnego ośrodka,
wypełniając formularz on-line na naszej stronie;
korzystając z naszego formularza kontaktowego.
Organizujemy również BEZPŁATNE weekendowe warsztaty dla rodziców, podczas których specjaliści z zakresu m.in. psychologii dziecięcej, resocjalizacji i prawa prowadzą zajęcia grupowe i indywidualne z aktywnym udziałem uczestników, poświęcone problematyce umiejętności wychowawczych rodziców i zapobieganiu przestępczości wśród dzieci i młodzieży.
512 943 854
Telefon Zaufania dla Osób Uzależnionych i ich Rodzin
800 120 002
Niebieska Linia
800 100 100
Telefon dla rodziców i nauczycieli
w sprawie bezpieczeństwa dzieci
600 100 260
Pomarańczowa Linia
Poniedziałek – piątek od 14:00 do 20:00.
800 199 990
Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki
600 100 260
Telefon interwencyjny w sprawie zaginionych dzieci – Linia Nadziei
116123
Kryzysowy Telefon Zaufania
800 100 100
Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
Połączenie bezpłatne.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
www.pcpr.info
Portal Pomocy Społecznej
ops.pl
Ośrodki Interwencji Kryzysowej
www.oik.org.pl
(także dla osób bez ubezpieczenia).
Wykaz ośrodków kuratorskich
TOLKMICKO
ŁÓDŹ
EŁK
RÓŻANYSTOK
WARSZAWA